Atuty wentylacji w walce z wilgocią
Brak funkcjonalnego systemu wentylacji w budynku może być przyczyną licznych komplikacji ze zdrowiem. Budynki i mieszkania, które są niedostatecznie wentylowane zaczynają śmierdzieć odorem zaś w powietrzu permanentnie unosi się pył, cząsteczki alergenów, zarodniki pleśni lub wreszcie wilgoć. Nasiąkające wilgocią pomieszczenia, takie jak chociażby łazienki, które pozbawione są należytej wentylacji narażone są na powstawanie skupisk pleśni. W pozostałych pomieszczeniach w budynku wcale nie musi być wiele lepiej, pleśń może wzrastać np. za meblami. Sytuacja taka powoduje problemy domowników z oddychaniem, nawracający chroniczny kaszel (który nie jest oznaką przeziębienia), nie wspominając o tym jak złe są takie warunki dla alergików.
O ile w mieszkaniu znajduje się wyłącznie system wentylacji grawitacyjnej możemy wyciągnąć wnioski, że nie daje sobie ona rady z dostarczeniem odpowiedniej ilości świeżego powietrza do wnętrza. Krańcowym wypadkiem jest naumyślne zasłanianie kratek wentylacyjnych by nie uciekało przez nie ciepło w zimie, niemniej jest to nieskuteczne i nierozsądne podejście, jakie może prowadzić do bardzo niemiłych konsekwencji, zwłaszcza jeżeli w łazience znajduje się gazowy podgrzewacz wody.
Gdy wentylacja grawitacyjna nie realizuje swej roli należy wspomóc ją umieszczeniem dodatkowych wentylatorów w przewodach wentylacyjnych, które wesprą wymianę powietrza przez wymuszenie znaczniejszej rotacji powietrza. Przydatnym rozwiązaniem może być przykładowo zamontowanie czasowego wyłącznika wentylatora w łazience żeby pozbyć się nadmiaru wilgoci. Zmniejszymy tak poziom wilgoci oraz zminimalizujemy sprzyjające warunki do wzrostu pleśni.
Opublikowano: