Ogień i Lód

Blog o tematyce związanej z ogrzewaniem i klimatyzacją

Wykorzystanie wentylatorów

W potocznym rozumieniu wentylator to niewielkich rozmiarów przenośne urządzenia z wiatrakiem, które służą nam do ochłody w trakcie upałów. Osoby znające się na komputerach wymieniły by jeszcze wentylatory komputerowe służące do schładzania elementów komputera przed przegrzaniem. Jednak zastosowań dla wentylatorów jest o wiele więcej choć łączy je wspólna cecha – ochładzanie przez wymuszenie obiegu powietrza.

Wielkie wentylatory o dużej mocy znajdują zastosowanie w przemyśle. W procesach produkcyjnych, w których wydzielana jest duża ilość ciepła lub też powstają pyły i gazy, które trzeba wyeliminować znajdują zastosowanie systemy wentylacji o dużej mocy zbudowane w oparciu o sieć wentylatorów połączonych w ciągi wentylacyjne.

Nie mniej ważne jest stosowanie wentylatorów w domowych systemach wentylacji, w szczególności w dużych budynkach takich jak hotele, szkoły czy szpitale. Zastosowanie grawitacyjnego systemu wentylacji nie zawsze zdaje egzamin przy większej powierzchni budynku i konieczne jest zapewnienie właściwego przepływu powietrza w budynku przy pomocy mechanicznych systemów wentylacji. W dużych budynkach służą do tego celu centrale wentylacyjne, których zadaniem jest tłoczenie świeżego powietrza do każdego pomieszczenia w budynku i odsysanie zużytego powietrza.

Wentylatory stosowane są także w systemach rekuperacji. Rekuperator to centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. Odbiera ona ciepło z powietrza trafiającego do rekuperatora, które można z kolei wykorzystać do dogrzania budynku, co znajduje swe odzwierciedlenie w niższych rachunkach za ogrzewanie.

Opublikowano: