Ogień i Lód

Blog o tematyce związanej z ogrzewaniem i klimatyzacją

Wkłady kominowe

wkłady kominowe

Zamiana źródła ogrzewania budynku na gaz ziemny nie wiąże się wyłącznie z zakupem gazowego kotła kondensacyjnego a także podłączenia go do naszej instalacji centralnego ogrzewania. W stosunku do węgla w trakcie spalania gazu wyodrębniają się nieco inne związki chemiczne. Jako efekt uboczny spalania gazu ziemnego powstaje para wodna. Później miesza się ona w kanale kominowym z innymi związkami chemicznymi zawartymi w gazie, które w wyniku spalania obracają się w tlenek azotu a także tlenek siarki, zaś w scaleniu z parą wodną skraplają się w formie kwasu azotowego oraz kwasu siarkowego.

Łatwo się domyślić, że jedna i druga substancja jest silnie żrąca. Nie potrzeba wiele fantazji żeby przewidzieć jak wpłyną one na środek przewodu kominowego. Rozpad cegieł nie będzie taki tragiczny, wszelako cegły te scalone są zaprawą, która rozpuszcza się w rezultacie kontaktu z kwasami. Trwający proces dewastacji komina może prowadzić do powstawania rys, przez które toksyczne opary potrafią dostać się nawet wewnątrz budynku.

Z tych powodów w kanałach kominowych, które podpięte są do instalacji gazowej instaluje się wkłady kominowe. Utworzone one muszą być ze stali nierdzewnej. Żeby wkład został zainstalowany należycie powinniśmy powierzyć montaż wkładów kominowych jastrzębie sprawdzonej firmie. Nie opłaca się żałować pieniędzy na wkład kominowy kupując najtańszy model. Przy małym zabezpieczeniu i nazbyt cienkiej blasze taki wkład kominowy już w kilka lat później może nadawać się na wymianę co ściąga nieprzewidziane wydatki stanowiące nie tylko zakup oraz montaż kolejnego wkładu kominowego lecz ponadto demontaż wkładu uszkodzonego przez kwasy.

Opublikowano: