Dlaczego trzeba uszczelnić komin?
Zimowe ochłodzenie jest corocznym testem naszych instalacji centralnego ogrzewania. Ich ciągła praca jest nieodzowna przy zakresie temperatur jaki panuje zimą w naszej strefie klimatycznej.
Instalacja centralnego ogrzewania zasilana jest opałem różnego typu w zależności od rodzaju kotła: węglem kamiennym, gazem ziemnym lub pelletem. Ich cykl spalania jest różny w zależności od paliwa do jakiego dostosowany jest piec, jednak wszelkie gazy ulatniające się podczas spalania znajdują ujście w kominie dymowym. Przewód kominowy jest przez to narażony na oddziaływanie skrajnych czynników.
Po pierwsze wysoka temperatura jaka panuje wewnątrz, z drugiej strony nierzadko kilkunastostopniowy mróz na zewnątrz komina. Tego typu szoki termiczne wywołują presję na strukturę komina. Nagłe skoki temperatur mogą prowokować do pękania wewnętrznych ścian komina. Przez te pęknięcia gazy jakie ulatniają się w trakcie spalania mogą przedostać się do środka budynku. Gdy coś takiego ma miejsce potrzebne będzie uszczelnienie przewodu kominowego.
Wyróżnić możemy kilka sposobów na uszczelnienia komina. Jednym z nich jest zainstalowanie wykonanego ze stali kwasoodpornej wkładu kominowego (wymagane przy ogrzewaniu gazowym gdyż w kominie dymowym ulegają skropleniu żrące kwasy). Można także otynkować przewód kominowy od środka co w żargonie branżowym określa się jako szlamowanie kominów. Przeprowadza się je tynkując przewód kominowy od środka specjalistyczną masą uszczelniającą wypełniającą ubytki w strukturze ścian przewodu kominowego.
Zobacz więcej na temat jak wyremontować komin.
Opublikowano: